Et ’roadmap’ for CCUS i Nordjylland
Analysen, som blev udført i foråret 2023, skitserer mulige fremtidige udviklinger og ønsker inden for CCUS for hver af de fem havne. Den afdækker fokusområder som; rammevilkår, infrastruktur, markedspotentialer og visioner.
Analysen sætter også konkrete tal og størrelsesforhold på de fem nordjyske industrihavnes potentielle roller inden for CO₂-fangst, -anvendelse og -lagring (CCUS). Rapporten viser blandt andet at:
- Med en årlig CO₂-fangst i Nordjylland på 2,7 mio. tons kan der produceres 1,9 mio. tons metanol via Power-to-X
- De 1,9 mio. tons metanol svarer til 68% af det årlige danske benzinforbrug
- Eller til fuld forsyning af 43 containerskibe årligt
”Det interessante i rapporten er perspektiveringerne, hvor vi viser størrelsesforholdene imellem det indsamlede CO₂, og hvad dette så kunne bruges til. Det er store tal, som let kan blive lidt uhåndgribelige, men jeg synes, at rapporten giver et spændende indblik i proportionerne og potentialerne ved CO₂-fangst,” siger NIRAS’ projektleder på opgaven Helene Waagstein Juhl.
Analysen, som lå klar i sommeren 2023, videreføres som et centralt input til et ’roadmap’ for udviklingen af CCUS i Region Nordjylland. Der er flere tal og indsigter i rapporten, som kan findes her.