Arrangement
Gratis webinar: Sådan håndterer man som vandforsyning PFAS-forurening i grundvandet

Arrangement
Dato: 14. december 14.00 - 15.15
Pris: Gratis
Arrangør: NIRAS
Oplægsholder: Anne Bomann Henriksen (NIRAS), Henrik Tækker Madsen (Silhorko), Christian Rosen Balder (NIRAS), Ørjan Heggdal (NIRAS), Søren Helt Jessen (NIRAS)
Arrangementstype: Webinar
Antallet af forurenede boringer er stigende i Danmark, og med en lav grænseværdi for den tilladte koncentration presses vores grundvandsressource og forsyningssikkerheden flere steder i landet.
Så hvordan skal man agere, når der bliver fundet PFAS i egne boringer?
Det kan du blive klogere på til dette 14. webinar om PFAS-forurening i grund- og drikkevand, der følger op på det første webinar om selvsamme emne fra sidste efterår, der nød megen interesse.
Du kan se frem til at høre om, hvordan havet kan forårsage PFAS-forurening i de kystnære områder, om teknologi til fjernelse af PFAS i grundvand, om vandforsyningens handlemuligheder i en bredere kontekst og endelig om, hvordan data kan drive og hjælpe os med at risikovurdere for PFAS i vores drikkevand.