Kontrakt med Energistyrelsen

NIRAS skal udarbejde en vejledning for Energistyrelsen om VVM og konsekvensvurderinger i relation til naturforhold på danske havmølleprojekter. ”I Danmark har der ikke tidligere været en vejledning for VVM af havmølleparker. Der er derfor en spændende opgave at skulle udarbejde en vejledning, der hjælper myndighederne og bygherre til at fokusere på VVM og konsekvensvurdering og til at se på, hvilke miljøundersøgelser og analyser der er nødvendige,” siger projektleder Bettina Skovgaard Jensen.
Stor erfaring på området
NIRAS har omfattende erfaring med VVM og konsekvensvurdering af havmølleprojekter i forbindelse med opførelse af havmølleparker i Danmark og det nordlige Europa. Derudover har NIRAS erfaring i udarbejdelse af vejledninger, der opfylder national og international gældende lovgivning.
Fakta
NIRAS har indgået i miljøarbejde på havmølleprojekter siden opstarten af de første projekter i Danmark. NIRAS deltager også i havmølleprojekter i udlandet, primært England, Sverige, Tyskland, Holland og Frankrig.
Kontaktpersoner